Opisy produktów w sklepie internetowym

Jeśli odbiorca nie może dotknąć produktu na żywo, nie może samodzielnie się z nim zapoznać, to właśnie opisy przejmują pełną rolę sprzedażową. To od nich w dużej mierze zależy to czy produkt stanie się dla klientów atrakcyjny, czy zaciekawi go na tyle by nam zaufać i dokończyć transakcję. Opisy produktów, oprócz zdjęć, ceny czy kosztów dostawy stanowi jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na uzyskiwane konwersje. Poniżej postaram się rozłożyć je na czynniki pierwsze by samodzielnie bądź z pomocą copywritera dopracować ten segment do perfekcji.

Poniższy artykuł powstał dla osób, które zazwyczaj bagatelizują stworzenie dobrego opisu produktów w sklepie internetowym. W praktyce jest to element będący pochodną wiedzy o copywritingu, zasadzie działania wyszukiwarek oraz psychologii, na temat której w kontekście decyzji e-konsumentów powstało kilka ciekawych książek. W dobie całkiem sporej konkurencji pozostawienie jakiegokolwiek szczegółu niedopracowanym decyduje o tym który sklep generuje coraz wyższe przychody skalując się wraz z ponoszonymi wydatkami a który szuka konwersji nie mogąc odnaleźć właściwej ścieżki do pozyskania klientów.

Dlaczego opisy produktów są istotne?

Zaraz obok zdjęcia produktu jest to jeden z pierwszych elementów w sklepie internetowym z jakim styczność ma użytkownik. Jeśli w stosunku do naszej konkurencji produkt nie różni się ceną, posiada bardzo zbliżone zdjęcia, to właśnie opisy są w stanie domknąć sprzedaż bądź całkowicie położyć wszystkie nasze działania reklamowe. To także jeden z istotnych czynników mających wpływ na widoczność naszego sklepu oraz asortymentu w wynikach wyszukiwania.

Źródło: bashooka.com

 

Podobnie jak inne materiały na naszych stronach powinny zatem być dopracowane, pisane zarówno z uwzględnieniem sugestii przygotowanych chociażby w trakcie audytu SEO jak bezpośrednio dla użytkowników, którzy czytając opis powinni dowiedzieć się wszystkiego, co związane z naszym produktem. Opis zastępuje klientowi sprzedawcę ze sklepu stacjonarnego, przedstawiając komplet niezbędnych informacji.

Jak tworzyć opisy produktów, które sprzedają?

Aby stworzyć bliski ideału opis produktu w sklepie musimy wziąć pod uwagę kilka elementów. W pierwszej kolejności poznać nie tylko naszych klientów ale często również sam produkt. Wiele opisów zawiera jedynie suche informacje bez niezbędnych emocji, propozycji wykorzystania czy rozwiązywanego za pomocą asortymentu problemu. Przedstawiają jedynie minimum z całej gamy korzyści, które zazwyczaj stają się kluczowe w procesie przekonywania klienta do transakcji.

Dlaczego bowiem miałby zakupić nasz produkt? Co może zyskać za jego pomocą? Czy zabawka jaką oferujemy w w naszym e-commerce jest jedynie kolejnym sposobem na zajęcie jego czasu czy też niesie ze sobą walory edukacyjne? Może produkt wyjątkowo efektywnie zużywa baterie dzięki czemu zabawka wystarczy dziecku na dłużej? A może jest w pełni bezpieczna i nie zawiera niewielkich elementów? Może jest interaktywna i klient powinien wiedzieć w jaki sposób działa?

Czy każdy produkt potrzebuje dobrego opisu?

Zdarzyło Ci się kupić produkt, o którym nie dowiedziałeś się niczego, nie wiesz do czego służy i dlaczego powinieneś wydać swoje pieniądze na jego zakup? No właśnie. Nawet jeśli odbiorca doskonale wie co chce kupić i decyzję podejmuje na podstawie ceny, sprawdzi opis w Twojej witrynie. Z pewnością doceni zaangażowanie w to by przekonać go do zakupu właśnie w Twoim sklepie internetowym. Różnica polegać może jedynie na złożoności opisu, ilości elementów, jakie musimy w nim zawrzeć. Sprzęt elektroniczny wymaga bowiem zazwyczaj kilku słów więcej niż letnia sukienka. Nie lekceważ tego elementu w przypadku dowolnego produktu w Twoim sklepie. Pamiętaj także, że dobrze poinformowany klient może z dużo mniejszym prawdopodobieństwem zwrócić produkt.

Jak przekonać klienta za pomocą opisu?

Zanim przejdziemy do znaczenia opisu w kontekście wyników wyszukiwania zatrzymajmy się przy kwestii najważniejszej a więc roli opisu produktu dla użytkownika docelowego. Kluczowe w tym kontekście jest zrozumienie funkcji jaką pełni język korzyści a więc takie przedstawienie produktu by użytkownik samodzielnie widział w nim potrzebę zakupu. Nie pisz zatem rzeczy oczywistych, takich jak to, że kanapa w Twoim sklepie jest wygodna. Znasz odbiorcę, który chciałby kupić niewygodną?

Źródło: bashooka.com

 

Jeśli jednak kanapa idealnie pasuje do konkretnego stylu wystroju mieszkania jest to już informacja przydatna. Jeśli posiada wodoodporny materiał, świetnie, napisz o tym. Jeśli łatwo się rozkłada bądź posiada wyjątkowo dużo miejsca na poduszki dla klienta mogą to być decydujące informacje. Opisy produktów muszą dostarczyć informacje kluczowe dla podejmowanej decyzji. Jeśli klient posiada niewiele miejsca w sypialni zaznacz, że kanapa idealnie wpasowuje się w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni dzięki swojej specyficznej budowie.

Od czego rozpocząć zmianę treści Twojego sklepu internetowego?

W tym miejscu odpowiedź może być jedna, zawsze zalecam bowiem kontakt z agencją SEO w celu przeprowadzenia audytu. Ilość elementów na jakie zwrócić musimy uwagę, w tym właściwa architektura treści, struktura całego sklepu, uniknięcie kanibalizacji słów kluczowych sprawiają, że pomimo wielu lat doświadczenia na rynku, wielu szkoleń także z zakresu pozycjonowania pomoc w doborze treści bloga także zleciłem firmie zewnętrznej. W przypadku większości sklepów liczba produktów jest tak duża, że zmiany należy przeprowadzić etapami by nie popsuć bieżących wyników, jednocześnie skupiając się na miejscach, których poprawa może dać nam najszybsze i najbardziej zauważalne wyniki.

Opisy produktów dla klienta czy wyszukiwarki?

Chociaż początkowo wydaje się to wyjątkowo trudne, oba te elementy da się połączyć. W praktyce bardzo często wyszukiwane przez klientów frazy są tymi najbardziej istotnymi w kontekście przekonania ich do potencjalnego zakupu. Krótkie, zwięzłe, konkretne zdania pozwalają klientowi w prosty sposób zapoznać się z cechami produktu, jego zastosowaniem, przeznaczeniem. Zadbaj jednak o to by tekst nie wyglądał sztucznie, nie był przesadnie nacechowany słowami kluczowymi tylko po to, by zauważyły go wyszukiwarki.

Źródło: bashooka.com

 

Dzisiaj i tak nie będzie to efektywne, treści pisane tylko i wyłącznie z zamiarem uzyskania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania raczej nie mają racji bytu. Oczywiście, warto skorzystać z takich narzędzi jak Keyword Planner czy SurferSEO ale jedynie jako wsparcie w poszukiwaniu fraz, które użyć możemy po to by nasze opisy produktów wyglądały naturalnie oraz przekonująco.

Jak tworzyć opisy produktów pod SEO?

Nie będąc ekspertem od copywritingu większość informacji zasięgnąłem u bardziej doświadczonych źródeł, w tym specjalistów SEO, którzy sugerują tworzenie opisów w okolicach maksymalnie 1500 znaków. W tym miejscu zaznaczając również, że długość tekstu w dużej mierze zależy od samego produktu, tego jak wiele informacji musimy przekazać, jak szczegółowe dane są istotne dla procesu sprzedaży. Zapomnij o używaniu słów kluczowych, które o produkcie mówią niewiele, są natomiast tak popularne, że nie wnoszą żadnych korzyści w kontekście wyszukiwarek. Mam tutaj na myśli między innymi tak sztampowe hasła jak „najwyższej jakości”, co dotyczy dzisiaj chyba każdego produktu w każdej możliwej branży.

Wykorzystaj natomiast wszystkie istotne elementy techniczne, które użytkownik może wyszukiwać, nawet jeśli ich liczba w skali miesiąca nie jest duża. Jeśli sukienka posiada falbanki, zapięcia, odkryte plecy umieść te elementy w opisie. Dotrzesz w ten sposób do odbiorców, którzy precyzyjnie wyszukują w sieci oczekiwanych produktów. Nie pisz jedynie z przeznaczeniem dla wyszukiwarek aby tekst nie wyglądał sztucznie, jednocześnie zapomnij o kwiecistych opisach, które dla Google będą całkowicie obojętne.

Czy opis wpływa na pozycję sklepu w wynikach wyszukiwania?

Wszystko co znajdziesz powyżej oraz poniżej tego pytania stanowi jasną odpowiedź. Właściwie zaplanowana struktura sklepu to podstawa generowania ruchu organicznego, który w przypadku wielu sklepów stanowi podstawę sprzedaży, źródło najbardziej wartościowego i konwertującego ruchu. W przypadku sklepów internetowych, które w trakcie naszej współpracy w kontekście kampanii Google Ads zaczęły efektywną pracę nad opisami produktów wykresy dostępne w Search Console zaczęły wykazywać równomierne, systematyczne wzrosty zajmowanych pozycji, liczby wyświetleń czy finalnie liczby odwiedzin na stronie. Nigdy nie jest to proces krótkotrwały, także na tym blogu dopiero w momencie opublikowania stosownej liczby treści statystyki zaczęły zauważalnie rosnąć. Właściwie przygotowane opisy produktów w sklepie internetowym to jednak znacząca inwestycja na przyszłość.

Duplicate content wrogiem każdego sklepu internetowego

Jeśli nigdy nie słyszałeś tego pojęcia, kopiując tym samym opisy ze strony producenta bądź hurtowni, lub co gorsza konkurencji, prawdopodobnie czeka Cię sporo pracy z utworzeniem nowych treści. O ile klient nie musi znać opisów z innych sklepów, chociaż z dużym prawdopodobieństwem na nie trafi, to już wyszukiwarki oszukać się nie da. Google bardzo mocno docenia unikalny content, co przy dużej liczbie produktów może stanowić znaczną różnicę w kontekście generowanego ruchu. Nie musisz wymyślać tekstów znaczącą różniących się od konkurencji, dla wielu produktów jest to wręcz niemożliwe, jednak unikalny tekst zawsze będzie szansą na zauważenie treści przez wyszukiwarki jak również doceni je odbiorca, poświęcając opisom trochę więcej czasu.

Jak napisać samodzielnie dobry opis produktu?

W pierwszej kolejności przeanalizuj wszystkie zalety i cechy charakterystyczne opisywanego produktu, co zdecydowanie ułatwi Ci poszukiwanie słów kluczowych, wspierających tworzenie opisu produktu. W przypadku większości e-commerce liczba artykułów jest na tyle duża, że wykorzystanie fraz z tak zwanego długo ogona stanie się koniecznością, nie skreślaj zatem fraz, które według narzędzi charakteryzują się niewielką liczbą wyszukiwań.

Źródło: bashooka.com

 

Z punktu widzenia klienta istotne jest aby zawrzeć w opisie wszystkie istotne dla niego elementy, mogące mieć wpływ na decyzję o zakupie. Przemyśl również do jakiej grupy docelowej starasz się dotrzeć aby użyć właściwego dla niej słownictwa. Nie przesadzaj z przymiotnikami, które są oczywiste i dla odbiorców nie stanowią żadnej wartości. Nie pisz również opisów bardzo długich, chyba że wymaga tego specyfika produktu. Używaj regularnie języka korzyści, sprawdź w Internecie w jaki sposób wykorzystać go w pełni efektywnie.

Czy warto zlecać pisanie opisów produktów?

Nie każdy czuje się na siłach by pisać profesjonalne opisy produktów. To co klient widzi na karcie produktu może albo przekonać go zakupu, albo zniechęcić, jeśli więc w przeszłości pisanie jakichkolwiek treści szło nam lekko mówiąc średnio warto poszukać specjalisty, copywritera, który przygotuje opisy dostosowane do naszych oczekiwań.

Źródło: bashooka.com

 

Zazwyczaj posiadają oni wiedzę pozwalające na napisanie treści sprzedażowych, z uwzględnieniem wymagań stawianych przez wyszukiwarki. Dopasują słowa kluczowe do produktu, sprawią, że nasz sklep internetowy zacznie odróżniać się od konkurencji. Samodzielne pisanie wymaga również czasu a większość z nas w natłoku codziennej pracy nie jest w stanie poświęcić co najmniej kilku godzin na przygotowanie dedykowanych treści. Z punktu widzenia efektywności treści zlecenie ich napisania na zewnątrz jest jak najbardziej sensownym pomysłem.

Ile kosztują opisy produktów w sklepie internetowym?

Jak to bywa w praktyce, ceny zależą od tego z jak doświadczonym specjalistą współpracujemy. Część copywriterów pisze świetne teksty poświęcając na to pół popołudnia, dla części będzie to wyzwanie rozciągające się na kilka kolejnych dni. Jak zawsze nie warto zatem oszczędzać. Warto natomiast poprosić o portfolio, sprawdzić kilka sklepów dla których specjalista podjął się stworzenia opisów produktów. Cena zależy również od tego czy mówimy o prostych produktach, których używa każdy z nas czy też zlecenie dotyczy branży specjalistycznej, która dla każdego copywritera stanowić może wyzwanie, wymagając przede wszystkim uzupełnienia posiadanej wiedzy. No i na koniec, cena zależy od ilości asortymentu, inną kwotę uzyskamy bowiem za 100 produktów, inną za 1000. Na szczęście współpracując z copywriterami zauważyłem, że wraz z rosnącym asortymentem zazwyczaj liczyć możemy na zauważalne zniżki.

Jakie słowa kluczowe warto wykorzystać?

Przede wszystkim pamiętaj o tym by nie ograniczać się do bardzo ogólnych cech oferty. Zastanów się w jaki sposób klient może poszukiwać produktu w wynikach wyszukiwania. Jeśli interesuje go „damska sukienka w białe i czerwone paski” i Twój produkt odpowiada temu opisowi, frazy te znaleźć powinny się na karcie produktu. Nie przesadzaj z używaniem takich fraz jak „piękne”, „wyjątkowe”, „niespotykane” i podobne. Hasła te nie są ani bardzo efektywne w kontekście sprzedażowym, ani przydatne w kontekście wyników wyszukiwania.

Źródło: bashooka.com

 

Wraz z upływem czasu analizuj dane dostarczane przez Google Search Console. To tam znajdziesz propozycje słów kluczowych, w tym takich, które znajdują się na dalekich pozycjach i warto nad nimi popracować. Istotne słowa kluczowe użyj tylko kilka razy w opisie, ich zbyt duża liczba będzie wyglądała sztucznie dla odbiorcy i podejrzanie dla algorytmów. Skorzystaj także z takiego narzędzia jak Senuto, które pozwoli Ci przeanalizować słowa kluczowe dla których widoczna jest konkurencja.

Jak ożywić opisy produktów w sklepie?

Aby treść była atrakcyjna dla odbiorcy skup się na tym by zawierała wszystkie przydatne informacje. Opis produktu nie może być nudny, pisany według schematu, odbiorca to wyczuje i zrezygnuje z dokonania zakupu. Czy klient musi czytać o tym, że jesteś liderem na rynku i to właśnie dlatego powinien dokończyć transakcję? A może warto jednak zaznaczyć jak istotne dla niego funkcje pełni opisywany produkt? Nie pisz rzeczy oczywistych. Suszarka musi suszyć włosy, to jej podstawowe zastosowanie. Istotniejsze jest zatem to czy posiada regulację temperatury, czy posiada kilka dedykowanych programów, czy posiada jonizację ( możesz również wyjaśnić jakie korzyści niesie ona ze sobą ), czy pozwala skutecznie suszyć w niższych niż zazwyczaj temperaturach.

Długie czy krótkie opisy produktów w sklepie internetowym?

Na karcie produktów umieścić możesz w praktyce dwa opisy, krótki oraz rozbudowany. Pierwszy z nich zawierać powinien od 1000 do 1500 znaków, zawierając skondensowane w efektywnej formie wszystkie najważniejsze informacje dla potencjalnego klienta. Rozbudowany opis produktu w sklepie zawierać może już wszystkie pozostałe treści, jakie tylko przyjdą nam do głowy.

Źródło: bashooka.com

 

W tym miejscu zachowajmy jednak pewien rozsądek, zdecydowanie nie warto pisać kwestii całkowicie nieprzydatnych, zbędnych, mało atrakcyjnych i stanowiących jedynie sposób na wypełnienie miejsca na stronie. Skorzystaj z pomocy takich narzędzi jak SurferSEO, które pomogą Ci określić słowa kluczowe oraz efektywną długość tekstu opisu produktu w sklepie internetowym.

Czego nie pisać w opisie produktu w sklepie internetowym?

Sklep internetowy to wizytówka Twojego asortymentu, jeśli zatem copywriter proponuje Ci teksty nacechowane zbyt dużą kreatywnością i polotem, zastanów się czy na pewno zainteresują one docelowego odbiorcę. Klienci nie chcą czytać przesadnie rozbudowanych treści, nie interesuje ich maksymalnie szczegółowa specyfikacja czy nic nie wnoszące do oceny samego produktu dane.

Źródło: bashooka.com

 

Nie mają one również żadnego znaczenia dla naszej pozycji w wyszukiwarce. Język maksymalnie profesjonalny ( chyba, że cały asortyment przeznaczony jest tylko dla specjalistów ) również zastosuj w rozszerzonej części Twojego tekstu. Przemyśl czy wszystkie słowa kluczowe są w praktyce dla Ciebie realnie istotne, może zamiast na dużej ich liczbie warto skupić się jedynie na najważniejszych?

Gdzie umieścić opisy produktów w sklepie internetowym?

W przypadku każdego sklepu internetowego na karcie produktu opis znaleźć powinien się w miejscu łatwo dostępnym, widocznym praktycznie od razu, jest bowiem tak samo istotny jak zdjęcia czy cena. Zbyt często trafiam na teksty dostępne dopiero po rozwinięciu wybranej opcji, ukryte gdzieś pomiędzy o wiele mniej istotnymi elementami witryny. Opis rozszerzony umieścić możesz o wiele niżej, on bowiem oprócz istotnej roli dla wyszukiwarki przeznaczony jest przede wszystkim dla tych klientów, którzy z własnej inicjatywy chcą poznać więcej szczegółów odnośnie przeglądanego produktu.

Co zawierają świetnie napisane opisy produktów?

Większość opisów produktów rozpoczynać powinna się od mocnego uderzenia, zdania, które w praktyce zawiera najważniejszą dla odbiorcy, kluczową sprzedażowo informację. W dalszej kolejności możesz stopniowo umieszczać frazy mniej istotne, szerzej opisujące dany asortyment. Przedstaw cechy swojej oferty ale nie zapomnij wyjaśnić dlaczego są one istotne. Najlepsze opisy oprowadzają klienta po produkcie tak skutecznie, by ten został dodany do koszyka, co pozwala w przypadku braku zakupu na wdrożenie działań remarketingowych. Na koniec przedstaw najważniejsze korzyści z używania produktu ale postaraj się o odrobinę kreatywności. Wspominana już kanapa musi być wygodna, to żadna przewaga nad konkurencją.

Co jeszcze zawrzeć musimy na skutecznej karcie produktu?

Oprócz efektywnych opisów produktów, w tym dobrze dobranych słów kluczowych, języka korzyści, nasz sklep internetowy zawierać powinien jeszcze kilka elementów, które mają znaczący wpływ na sprzedaż. Są to między innymi świetnej jakości zdjęcia asortymentu, wyczerpująca nazwa produktu, łatwo dostępne informacje o możliwości zwrotu, koszcie dostawy, sposobie dostarczenia zakupów. Wśród elementów znacznie wpływających na generowane konwersje są także podpowiedzi idealnie dopasowane do produktu oraz tego czego szukał nasz odbiorca. Na opisie produktu nie kończy się zatem zawartość naszej podstrony z ofertą, zadbać musimy o szereg elementów, które jako całość tworzą podstawę do skalowania sprzedaży w naszej witrynie.


Poznajmy się!

Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kampanii Google Ads na kilkunastu rynkach świata, od lokalnych firm usługowych po duży segment ecommerce. Skorzystaj z darmowych konsultacji oraz audytu Twojego konta Google Ads by określić możliwy zakres współpracy.

Dowiedz się więcej

Instagram
artursmolicki
Potrzebujesz audytu oraz pomocy w prowadzeniu kampanii
Google Ads?
Działajmy